2 października 2018

Dolina Strążyska: jest nowy punkt wejścia

Do użytku oddany został nowy punkt wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Znajduje się u wylotu Doliny Strążyskiej. To pierwszy obiekt, którego projekt został wyłoniony w konkursie architektonicznym.

  • Punkt wejścia do TPN u wylotu Doliny Strążyskiej. Fot. Patrycja Rek

    Punkt wejścia do TPN u wylotu Doliny Strążyskiej. Fot. Patrycja Rek

  • Punkt wejścia do TPN u wylotu Doliny Strążyskiej. Fot. Patrycja Rek

    Punkt wejścia do TPN u wylotu Doliny Strążyskiej. Fot. Patrycja Rek

W 2015 roku Tatrzański Park Narodowy zorganizował konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej punktów wejścia do TPN. Pierwsze miejsce zdobyła pracownia 2pm Piotr Musiałowski z Warszawy. Jak oceniło jury, zwycięska praca najlepiej spośród złożonych projektów wpisuje się w krajobraz tatrzański. Odpowiada także na wymagania regulaminu dotyczące zaproponowania współczesnych form odwołujących się do tradycji bez bezpośredniego naśladownictwa stylu regionalnego. Ze względu na prostotę rozwiązań architektonicznych oraz niewielkie gabaryty ma też największy potencjał realizacyjny. – Punktem wyjścia była konstrukcja koliby, kształt i detal jej dwuspadowego dachu oraz eksplorowanie skojarzeń związanych z szarą, wysrebrzoną słońcem i deszczem deską pokryciową – mówi autor projektu. – Aby uniknąć bezpośrednich nawiązań historycznych, bryła szałasu została zgeometryzowana, co dodatkowo podkreśla prostopadły układ desek pokryciowych oraz detal przeciągnięcia jednej płaszczyzny dachu nad drugą, stosowany pierwotnie w szałasach.
 Konkurs odbił się w mediach szerokim echem, wzbudził także sporo kontrowersji. Z tego powodu rok później postanowiliśmy zorganizować panel dyskusyjny dotyczący nowych punktów wejścia do TPN i architektury na obszarach chronionych. Celem spotkania było rozpoczęcie szerszej debaty na temat dobrego kształtowania przestrzeni pod Tatrami, planowania wspierającego ochronę środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój Zakopanego. W czasie spotkania oddaliśmy głos przedstawicielom jury konkursu, którzy opowiedzieli o jego głównych założeniach, a także zwycięzcy. W debacie udział wzięli przedstawiciele wielu środowisk.
 W nowym punkcie można kupić bilety wstępu do Parku, wydawnictwa oraz gadżety TPN. W najbliższych latach zostaną zmienione kolejne punkty wejść.

Drukuj