5 grudnia 2017

Jubileusz konkursu o pasterstwie

Zainteresowanie pasterstwem nie słabnie, kolejne pokolenie uczniów wzięło udział w konkursie dotyczącym tego elementu góralskiej kultury.

Dwudziesta edycja Konkursu Wiedzy o Pasterstwie odbyła się w pomieszczeniach  Centrum Formacyjno-Szkoleniowego Księżówka w Zakopanem. Piękne pomieszczenia, specyficzny nastrój i duch Księżówki okazały się najpiękniejszą oprawą, która stała się jubileuszowym prezentem dla całego już pokolenia uczniów związanych z tym konkursem.

W tej edycji udział wzięło 54 uczniów i 20 nauczycieli z 15 gimnazjów i 12 szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzcami konkursu zostali: w kategorii gimnazjów – Ada Buńda i Wojciech Pradziad pod opieką Violetty Motyki z Gimnazjum nr 2 w Zakopanem, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Anna Gal i Marianna Czuj pod opieką Władysława Zająca z Technikum Hotelarskiego z Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem. W konkursie plastycznym najwyżej ocenione zostały prace Emilii Szczechowicz i Emilii Bulandy z Sierockiego. Obrazki na szkle malowano pod kierunkiem wolontariuszki Elżbiety Barciszewskiej-Kozioł.

W pracach przy konkursie zaangażowani byli nasi edukatorzy: Małgorzata Kot, Marek Kot, Jan Krzeptowski-Sabała, Beata Bańka, Alina Sidor i Tomasz Zając, wolontariusze oraz zaprzyjaźnione instytucje: Muzeum Tatrzańskie, Związek Podhalan Zarząd Główny i Oddział Tatrzański, Związek Hodowców Owiec i Kóz, Starostwo Tatrzańskie, nauczyciele szkół biorących udział w konkursie oraz najważniejsi znawcy tematu – bacowie realizujący wypas kulturowy w TPN. Wszystkim dziękujemy!

Drukuj