7 grudnia 2017

Lawinowe ABC dla szkół

Tatrzański Park Narodowy zaprasza klasy siódme szkół podstawowych, szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z terenu powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego do uczestnictwa w bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych „Lawinowe ABC”, pod opieką przewodnika tatrzańskiego – pracownika TPN.

  • fot. Bogusława Filar

    fot. Bogusława Filar

Grupa uczniów (20–25 osób) idzie na Kalatówki. Po drodze przewodnik przekazuje uczestnikom podstawową wiedzę na temat zagrożeń zimowych w Tatrach, w tym lawin oraz stopni zagrożenia lawinowego. Główne przesłanie wycieczki to: nabywaj wiedzę, unikaj lawin. Jeśli nie masz wiedzy ani umiejętności, nie idź zimą w góry lub idź wraz z kompetentnym przewodnikiem bądź instruktorem. Jeśli już masz wiedzę, odpowiednio planuj wycieczki. U wylotu szlaku prezentowany jest checkpoint wraz z wyjaśnieniem, do czego służy.


Na Kalatówkach uczniom prezentowany jest zestaw lawinowy, czyli sonda, łopatka, detektor. Następnie zaczyna się edukacyjna zabawa w centrum lawinowym na treningowym lawinisku z wykorzystaniem zestawu lawinowego – symulacja akcji ratunkowej w formie dostosowanej do wieku uczestników zabawy. Dodatkowo podczas wycieczki przekazywane są informacje o Tatrzańskim Parku Narodowym i przyrodzie Tatr. Czas trwania wycieczki: do 4 godzin. Na zakończenie każdy uczeń otrzymuje ulotkę Uwaga, lawiny oraz  inne materiały edukacyjne.

Wycieczki odbywają się od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem świąt, przez całą zimę do końca marca. Prowadzi je Małgorzata Kot, pracownica Parku i przewodniczka tatrzańska. Wycieczki są bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy pod adresem aszymaszek@tpn.pl. Zapraszamy!


Więcej: lawinoweabc.pl

Drukuj